YAKA KAMERASI

Mersin-Zabıtasında-Yaka-Kamerası

YAKA KAMERASI

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=”” type=”legacy”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” border_sizes_top=”” border_sizes_bottom=”” border_sizes_left=”” border_sizes_right=”” first=”true”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” font_size=”” fusion_font_family_text_font=”” fusion_font_variant_text_font=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

YAKA KAMERA

Yaka Kamera ilk olarak Türkiye polisi tarafından trafik uygulamalarında kullanıldı. 2015 yılında Türkiye Polisi sözcüsüne göre, yaka kameraları polis memurları için standart ekipman haline gelmeyecekti. Tüm etkileşimleri kaydetmeye gerek olmadığından özel amaçlar için kullanılırlar. “ABD’de güvenilirliği korumak için her şeyi belgelemesi gereken polisle aynı durumda değiliz.” 2017 yılında yaka kameralarıyla erken denemeler gerçekleştirildi. Türkiye’deki diğer birçok polis bölgesi yaka kameralarını kullanmaya ilgi duyduklarını ifade etti. Ankara’daki polis, 2018 ve 2019’da yaka kameraları kullanımına öncülük etti. Toplamda, Ankara’daki üç bölümünde polis memurlarına karşı şiddeti önlemek için 300 yaka kamerası kullanıldı. Türkiye Suç Önleme Konseyi bu bölgeyi pilot bölge olarak değerlendirdi.

YAKA KAMERASI DEĞERLENDİRME SONUÇLARI;

Değerlendirme, yaka kameralarının amaçlanan etkilere sahip olduğunu ancak nispeten mütevazi bir ölçekte olduğunu ortaya koydu. Bazı şiddet türleri azaldı: taciz ve silah kullanan şiddet. Kadın memurların cinsel tacizi de azaldı. Memurlarla yapılan röportajlara göre güvenlik duygusu gelişti: insanlar ‘dillerini koruyor’. Fiziksel şiddet aynı miktarda azalmadı. Polise göre, bu şiddet türü sarhoş ya da zihinsel sıkıntılı insanlar tarafından uygulanmaktadır. Kameraya çekildiklerini fark ettiklerinde davranışları ayarlanmaz. Görüntüleri mahkemelerde zaman zaman kanıt olarak kullanıldı: genel olarak, 178 kayıt kovuşturma ve mahkumiyet için yedeklendi ve delil olarak kullanılmak üzere saklandı. Bu davaların yaklaşık yarısında, görüntüler kanıt olarak kullanılmıştır, ancak diğer yarısında kaydı kanıt olarak sunmama kararı alınmıştır. Bir başka sonuç, yaka kameralarının aktivasyon seviyesinin bir memurdan diğerine değişmesidir. Hangi durumların kaydedilmesi gerektiği konusunda açık talimatlar ve yönergeler yoktu. Araştırmacılar, yaka kameralarının konuşlandırılması için daha iyi bir strateji geliştirilecek ve uygulanacaksa yaka kameralarının daha olumlu sonuçlara yol açabileceğine inanıyorlar.

Yaka Kameraları toplumsal görevlerde ve kanıt sunumlarında Türk Polisinin en önemli kullanım araçlarından biri oldu.

 

YAKA KAMERA ARAŞTIRMALARI;

2019’da bir araştırmacı ekibi, yaka kameralarının etkisine kadar bugüne kadar en kapsamlı genel bakışı yayınladı. Genel görüşlerini, çoğu ABD yargı bölgelerinden (% 74) oranda çalışmaya dayandırdılar. Çalışma, memur davranışı, memur algısı, vatandaş davranışı, vatandaş algısı, polis soruşturması ve polis örgütleri ile ilgili raporlar vermektedir.

 

 

Toplu kurum alım ve özel projeleriniz için iskonto oranlarımızı öğrenmek için firmamız ile iletişime geçiniz.
YAKA KAMERASI FİYAT LİSTESİ

AFRA ELEKTRONİK
Lizbon Cad. No:19/2 Öveçler Çankaya/Ankara
Tel: 0312 911 3895   Tel: 0312 232 3260

 

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Bu gönderiyi paylaş